Instytut Nauk Technicznych PANS 4 kwietnia gościł młodzież z zaprzyjaźnionych szkół – Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Przemyślu – która korzystając z Dnia Otwartego chciała przyjrzeć się funkcjonowaniu uczelni.
W zorganizowanych pokazach uczestniczyło ok. 150 osób z klas o profilach: technik mechanik, technik informatyk, technik logistyk, technik handlowiec, technik pojazdów samochodowych, ekonomicznym.
Uczniów przywitali: Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych – dr inż. Wioletta Tomaszewska-Górecka wraz z Prorektorem ds. studenckich – dr. Robertem Oliwą oraz pracownikami Instytutu. W kilku słowach przedstawili historię uczelni, skupiając się na tym, w jakich dziedzinach kształceni są studenci oraz tym, co nas wyróżnia.
Następnie młodzież została podzielona na kilkunastoosobowe grupy i zaproszona do udziału w warsztatach w pracowniach i laboratoriach PANS.
Uczniowie pod okiem wykładowców zapoznali się z możliwościami i wyposażeniem nowoczesnych pomieszczeń, a jest ich niemało! Laboratorium Automatyki, Laboratorium Elektrotechniki i Elektroniki, Laboratorium Badań Materiałowych, Laboratorium Fizyki, Laboratorium Mechatroniki Samochodowej – Stacja Diagnostyczna, Pracownia Zespołów Napędowych Środków Transportu, Pracownia Monitorowania Czasu Pracy Kierowców, Przenośna Pracownia Oprogramowania CAD/CAM/CAE, Pracownia Mechatroniki i Środków Transportu, Laboratorium Pneumatyk i Hydrauliki, Warsztat/Laboratorium CAD/CAM i Maszyn CNC, Laboratorium Chemii Ogólnej i Organicznej, Warsztat Chemii / Przygotowalnia Odczynników, Laboratorium Chemii i Analizy Żywności, Pracownia Analizy Sensorycznej, Pracownia Analizy Żywności / Pracownia Przygotowania Prób, Pracownia Technologii Żywności i Potraw, Laboratorium Chemii Żywności, Laboratorium Mikrobiologii, Pracownia Komputerowa… A każde pomieszczenie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który można było wypróbować i porozmawiać o jego praktycznym wykorzystywaniu. Uczniowie poznali „od kuchni” prowadzone przez PANS kierunki studiów, bo te wyjątkowe pokazy to tak naprawdę codzienność naszych studentów.
Goście mieli okazję przeżyć dzień z życia kierowcy, dzięki analizie czasu pracy, którą umożliwiają nasze tachografy; wzięli na warsztat sterowniki PLC, poznali programowanie pozwalające zrozumieć ideę funkcjonowania i wykorzystywania w przemyśle; sterowali robotami i poznali sztukę programowania obrabiarek CNC. Młodzież dowiedziała się, jak przełożyć wiedzę o działaniu maszyn na praktykę, ale… to był dopiero początek!
Uczniowie m.in. badali kompresję względną silnika, sprawdzali, jak działa diagnoskop samochodowy, obserwowali makietę instalacji elektrycznej samochodu, dzięki której mogli poznać zasady działania poszczególnych odbiorników, przekaźników, czujników i wskaźników.
Następnie zostali wprowadzeni w świat materii za sprawą Stopu Wooda – metalu, który wzbudził niemałe zaskoczenie, bo topi się już w gorącej wodzie i zachowuje podobnie do rtęci.
A na koniec to, co uczniowie lubią najbardziej – eksperymenty – „chemiczne jojo”, czyli reakcja kwasu z zasadą czy „chemiczna tęcza”, czyli zasady gęstości cieczy.
Młodzież skorzystała również z dwóch wykładów: „Szczepionki – prawda czy fałsz” prof. dr. hab. inż. Wiesława Barabasza oraz „Biopaliwa i inne źródła energii niekonwencjonalnej i konwencjonalnej” prof. dr. hab. inż. Wiesława Piekarskiego. Interesującym i motywującym (bo potwierdzającym zdolności naszych studentów i skuteczność kształcenia) punktem programu było zaprezentowanie pracy inżynierskiej absolwenta mechatroniki – inż. Ryszarda Skoczylasa – pt. „Projekt systemu antywłamaniowego w samochodzie”. Rozwiązania techniczne zastosowane w pracy są innowacyjne (sterowanie systemem za pomocą smartfona) i praktyczne, a projekt został wykonany i sprawdzony w działaniu. Po niewielkich modyfikacjach może być stosowany do zabezpieczenia przed kradzieżą wszystkich pojazdów samochodowych.
Drodzy Maturzyści – powodzenia! Po pomyślnym zdaniu przez Was egzaminów zapraszamy do Punktu Rekrutacyjnego PANS.
A my nie zwalniamy tempa, tylko przygotowujemy się do kolejnego „otwarcia drzwi”.
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Witold Martowicz