Aktualności

6 czerwca 2022

„Transport i logistyka to krwiobieg gospodarki” – V edycja konferencji „Logistyka dziś i jutro”


Po dwóch latach, owocnych z perspektywy naukowej – bo zdominowanych spotkaniami online, ale uboższych o aspekty towarzyskie i bezpośredni kontakt, Zakład Inżynierii Transportu i Logistyki Instytutu Nauk Technicznych PANS w Przemyślu, Katedra Inżynierii Produkcji, Logistyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej mogły powrócić do organizacji konferencji naukowej z cyklu „Logistyka dziś i jutro” w formie stacjonarnej. V edycja pod hasłem „Tendencje rozwojowe w transporcie i logistyce” wyraźnie nawiązywała do zmian, jakie zaszły w ostatnim czasie nie tylko w regionie, ale też w Polsce i na świecie oraz ich przełożeniu na problematykę logistyczno-transportową.

Uroczystego otwarcia wydarzenia, w imieniu JM Rektora dr. Pawła Treflera, prof. PANS, dokonał Prorektor właściwy ds. studenckich – dr Robert Oliwa, uprzednio witając wszystkich uczestników: „Myślę, że to będzie ciekawe i intelektualnie interesujące wydarzenie. Temat dzisiejszej konferencji to obszar ogromnych zmian i dynamicznego rozwoju, które pozostają również w sferze dociekań akademicko-naukowych, czego wyrazem jest dzisiejsze spotkanie. Tematyka wydarzenia obejmuje niewątpliwie szeroki zakres – mamy tutaj obszary takie jak: lokalny rozwój, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, pandemia, sklepy internetowe czy roboty mobilne. Naturalnie dzisiejsza konferencja nie odpowie na wszystkie pytania, które się rodzą, ale będzie miejscem wymiany opinii, refleksji czy też sporu akademickiego”.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – dr inż. Grzegorz Dzieniszewski, prof. PANS, który powitał Panią Ewę Draus, zajmującą się problematyką transportu w województwie podkarpackim. Dzięki Pani Wicemarszałek w dalszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, co nowego będzie się działo w naszym obszarze w perspektywie kilku najbliższych lat.

Dr Dzieniszewski przybliżył również tematykę spotkania: „Czasy mamy nietypowe. Zwykło się mawiać, że dobrze żyć w ciekawych czasach. My niewątpliwie w takich żyjemy i one przekładają się na problematykę logistyczno-transportową. I właściwie takie trzy główne wydarzenia, które się ostatnimi czasy wydarzyły lub się dzieją, spowodowały, że te nowe tendencje w transporcie i logistyce będą silniejsze. Z jednej strony to okres pandemii, która wywarła duży wpływ na ogólną sytuację gospodarczą i transportowo-logistyczną, uruchomił pewne procesy, które wcześniej nie były aż tak znane bądź tak bardzo rozwinięte. Drugi obszar to nowy okres finansowania i nowe możliwości inwestycji drogowych. Trzecia rzecz to rzeczywistość okołowojenna, która wymusza pewne zachowania, odbijające się na problematyce transportu. To nasze kolejne spotkanie jest nawiązaniem do tego, co wydarzyło się przez ostatnie lata”.

Współorganizator z ramienia Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej, prof. Maciej Kuboń, powitał przedstawicieli wszystkich ośrodków zaangażowanych w organizację, a w szczególności studentów, którzy wzięli czynny udział w konferencji – II Sesja odbyła przy ich udziale. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać referatów, które będą przedmiotem najbliższych obron i obron, które odbyły się w zeszłym roku. Prof. Kuboń nawiązał także do pokłosia spotkań. Po każdej konferencji wydawany jest zbiór referatów, które były zgłoszone, co ważne – to bardzo dobra pozycja literaturowa dla dyplomantów, którzy przygotowują swoje prace, gdyż tam omawiane są aktualne problemy związane z różnymi obszarami. Według planów do końca roku ukaże się monografia związana z dzisiejszą konferencją.

I Sesja rozpoczęła się od wygłoszenia słowa wstępnego przez jej Przewodniczącego – prof. dr. hab. Wiesława Piekarskiego, które dotyczyło roku 2022, jako roku Ignacego Łukasiewicza. Pan Profesor przedstawił kilka ciekawostek na temat tej wybitnej postaci, podsumowując: „Łukasiewicz to wynalazca, biznesmen, filantrop, po prostu wspaniały człowiek”. Nie zabrakło również wzmianki o sieci badawczej Łukasiewicza i tym, co przekształciło przemysł, politykę i handel, czyli – ropie naftowej: „to ona rozstrzyga, które państwa są mocarstwami, a które uzależnionymi od mocarstw klientami” – prof. Piekarski powołał się na cytat z książki „Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej” Andrzeja Krajewskiego.

Kolejno głos zabrali prelegenci. Dyskusja podsumowująca tę część spotkania została połączona ze zwiedzaniem laboratoriów Instytutu Nauk Technicznych. II Sesji przewodniczył prof. dr hab. inż. Józef Gorzelany z Uniwersytetu Rzeszowskiego, a III Sesją dowodził prof. dr hab. inż. Maciej Kuboń z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dzień zakończył się wspólnym posiłkiem i odkrywaniem uroków Arboretum w Bolestraszycach.

Nie sposób streścić wszystkich kilkunastu wystąpień, ale zainteresowani będą mogli sięgnąć do wysnutych wniosków, po ukazaniu się materiałów pokonferencyjnych. A przedmiotem rozważań były:

„Nowe wyzwania rozwoju transportu w województwie podkarpackim w perspektywie polityki europejskiej na lata 2022-2027” (Ewa Draus)

„Idea czwórmiasta jako koncepcja rozwoju infrastruktury transportowej północnego podkarpacia” (Grzegorz Dzieniszewski)   

„Cyberbezpieczeństwo w TSL” (Michał Cupiał)

„Ocena wybranych kierunków rozwoju sektora TSL w Polsce” (Anna Szeląg-Sikora, Joanna Stuglik, Jakub Sikora)

„Efektywność procesów transportowych w wybranej firmie” (Dariusz Kwaśniewski)

„Sztuczna inteligencja w systemach telematycznych wspierających logistykę” (Karolina Trzyniec, Sławomir Kurpaska, Maria Stachurska)

„Wpływ pandemii na logistykę dostaw na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa” (Izabela Bachaj, Maciej Kuboń)

„Analiza gospodarki magazynowej na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa” (Martyna Fidor, Maciej Kuboń)

„Projekt optymalizacji procesów magazynowych z użyciem symulacji komputerowej” (Valentyn Krupnyk, Ireneusz Kaczmar)

„Logistyczne aspekty funkcjonowania sklepu internetowego w czasie pandemii” (Łukasz Nestor, Wiesław Piekarski, Dariusz Piekarski)

„Ocena funkcjonowania Centrum Logistycznego w oparciu o przykład stosowanych rozwiązań” (Janusz Ożga, Wiesław Piekarski)

„Wybór ciągnika siodłowego dla firmy transportowej metodą analitycznego procesu hierarchicznego” (Mateusz Jarmoła, Ireneusz Kaczmar)

„Logistyka transportu, procesu suszenia i przechowywania kukurydzy na przykładzie magazynu zbożowego” (Justyna Belcar, Józef Gorzelany)

„Aplikacja autonomicznych robotów mobilnych, jako kierunek rozwoju systemów logistycznych” (Sławomir Juściński, Grzegorz Zając)

„Optymalizacja w tworzeniu modeli decyzyjnych w logistyce transportu mleka” (Tomasz Słowik)

„Metoda 5S – element systemu zarządzania jakością poprawiający procesy logistyczne w hali produkcyjnej” (Sławomir Kocira)

„Innowacyjne metody w gospodarce magazynowej na przykładzie firmy Mecalux” (Agata Pudlak)

„Analiza struktury obciążenia wybranych linii autobusowych komunikacji miejskiej w gminie Starachowice” (Paweł Kiełbasa, Tomasz Dróżdż, Anna Miernik, Marcin Pocheć)

„Cyfryzacja dokumentów transportowych” (Piotr Nawara)

Tekst: Justyna Przerwa

Zdjęcia: Oksana Pikula