Kadra kierunku
Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na kierunku Mechatronika w roku akademickim 2022/2023:
dr hab. inż. Tomasz Buratowski, prof. PANS
dr hab. Marian Kuźma, prof. PANS
dr inż. Stanisław Szabłowski, prof. PANS
dr inż. Włodzimierz Banach
dr inż. Adam Woś
dr inż. Janusz Hamryszczak
dr Marek Ruba
mgr inż. Rafał Hajduk
mgr inż. Ireneusz Wiech
mgr inż. Bartosz Nycz
mgr inż. Wojciech Psik
mgr inż. Grzegorz Spodar
mgr Lesław Kołcz
mgr Robert Rybak
Opiekunowie studentów w roku akad. 2022/2023:
II rok – dr inż. Stanisław Szabłowski, prof. PANS
III rok – mgr Lesław Kołcz
IV rok – dr inż. Adam Woś
Dr hab. Marian Kuźma, prof. PANS
Dr hab. Marian Kuźma, fizyk. Studia fizyki ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Matematyczno-Przyrodnicznym w 1969 roku. Jako asystent pracował w zakresie fizyki doświadczalnej ( fizyka ciała stałego) na WSP w Rzeszowie i w Instytucie Fizyki Politechniki Szczecińskiej. Doktorat obronił na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Promotorem był Prof. Tadeusz Lulek. Na Uniwersytecie Rzeszowskim procował w latach 1981 – 2018, gdzie był kierownikiem Zakładu Fizyki Półprzewodników. Wypromował 3 doktorów w dziedzinie laserowej technologii cienkich warstw, mikroskopii elektronowej i elektronowego rezonansu paramagnetycznego. Współpracował z Instytutem Fizyki Półprzewodników w Kijowie ( Prof. S.Swiecznikow) , z Politechniką Lwowską ( dr I. Rudyj), z Uniwersytetem w Enschede- Holandia (prof. W. Caspers) i z Wyższą Szkołą Zawodową w Kapfenbergu – Austria ( dr . W. Obermyer). Obecnie jego badania koncentrują się na badaniu własności magnetycznych stopów Heuslera i ich wykorzystaniu w spintronice. Bada również rodnikowe formy biologicznych substancji metodą elektronowego rezonansu paramagnetycznego.
Jego zainteresowania dodatkowe to muzyka operowa, malarstwo. Słucha Radia Maryja.
Dr inż. Stanisław Szabłowski, prof. PANS
Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie na kierunku elektrotechnika o specjalności przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej.. Rozprawę doktorską pt. „Efektywność wspomaganego symulacją komputerową uczenia się – nauczania przedmiotów elektrycznych w szkołach zawodowych” obronił w 2006 roku na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym dwóch monografii. Zainteresowania naukowe obejmują modelowanie systemów mechatronicznych, edukację informatyczną i techniczną oraz nauczanie na odległość. Jest rzeczoznawcą MEiN podręczników do kształcenia zawodowego. Posiada duże doświadczenie praktyczne i dydaktyczne uzyskane w pracy w przemyśle, szkolnictwie zawodowym i wyższym. Prowadzi aktywną działalność naukowo-techniczną w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich i jest członkiem Zarządu Oddziału Przemyskiego SEP.
Dr inż. Włodzimierz Banach
Doktor inżynier w specjalności hydrologia, absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej, posiadane kwalifikacje hydrologiczne.
W latach 1984 – 2012 pracownik Zakładu Hydrologii oraz Zakładu Systemów i Prognoz Hydrologicznych w Politechnice Krakowskiej. Wykonywał prace naukowo-badawcze oraz dydaktyczne. Brał udział w realizacji wielu projektów badawczych finansowanych ze środków Komitetu Badań Naukowych oraz pracach zleconych. Od 2009 r. nauczyciel akademicki w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Autor licznych artykułów w czasopismach naukowych dotyczących matematycznego modelowania procesów hydrologicznych. Kreator oprogramowania komputerowego.
W 1991 r. otrzymał zespołową nagrodę II stopnia Rektora Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia w dziedzinie naukowej. Za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w 2005 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Mgr inż. Rafał Hajduk
Absolwent Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, studia na wydziale budowy maszyn i lotnictwa, kierunek mechanika i budowa maszyn. Wykładowca z przedmiotów nauczania mechanicznych i logistycznych w Instytucie Nauk Technicznych na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, nauczyciel z wieloletnim stażem przedmiotów mechanicznych i samochodowych w szkołach średnich.
Były pracownik zakładu produkcyjnego wyrobów powlekanych, zajmujący się dostosowywaniem maszyny do obowiązujących wymagań technicznych. Członek zespołu zajmującego się kontrolowaniem procesu technologicznego pod kątem szkodliwości w zakładzie produkcyjnym oraz wdrażania systemów zarządzania jakością. Organizator praktyk zawodowych w firmach zewnętrznych zlokalizowanych w województwie podkarpackim. Odpowiedzialny za kontakt z wieloma lokalnymi firmami z branży logistycznej i motoryzacyjnej, oraz firmami szkoleniowymi. Opiekun Koła Naukowego „PACZKA”. Zainteresowania to motoryzacja i budowa maszyn.
Mgr inż. Agata Pudlak
Pedagog z 20 – letnim stażem, a wcześniej współorganizator międzynarodowych targów wielobranżowych. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nauczyciel, wychowawca i egzaminator w klasach technicznych i zawodowych. Nauczyciel akademicki i współautor programów kształcenia zawodowego w ORE w Warszawie. Pochodzi z Jarosławia, mieszka obecnie w Przemyślu.
Mgr inż. Grzegorz Spodar
Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, którą ukończył w 1977roku uzyskując stopień podporucznika inżyniera.
Tytuł magistra uzyskał na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Organizacji i zarządzania.
W Głównej Szkole Handlowej w Warszawie ukończył studia podyplomowe w specjalności Marketing i Zarządzanie.
Po zakończeniu zawodowej służby wojskowej w stopniu podpułkownika, rozpoczął pracę nauczyciela w CKZiU Nr1 w Przemyślu, gdzie w drodze awansu zawodowego uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Aktualnie jest zatrudniony w Instytucie Nauk Technicznych w PANS w Przemyślu. Zainteresowania skupiają się wokół problematyki rozwoju techniki samochodowej, jak również interesuje się muzyką poważną.